Kuidas reageerida, kui saad advokaadibüroolt nõudekirja?

Võlanõude aegumine
13. veebr. 2025
Võlg on müüdud – kas ma pean ikka maksma?
26. juuni 2025
Võlanõude aegumine
13. veebr. 2025
Võlg on müüdud – kas ma pean ikka maksma?
26. juuni 2025
Show all

Kuidas reageerida, kui saad advokaadibüroolt nõudekirja?

Advokaadibüroolt saabunud nõudekiri võib mõjuda ehmatavalt — eriti siis, kui see on kirjutatud teravas toonis, sisaldab ähvardusi kohtusse pöördumisega või nõuab kiiret tegutsemist. Sellised kirjad võivad sisaldada tugevat keelekasutust ja viiteid kohtuasjale, kuid see ei tähenda veel, et nõue oleks juriidiliselt põhjendatud või täidetav. Paljud inimesed satuvad sellises olukorras paanikasse ega tea, kuidas reageerida. Just seepärast oleme kokku pannud lühikese juhendi, mis aitab sul säilitada kainet mõistust ja teha esimesed õiged sammud.


Advokaadibürood Eestis esitavad igapäevaselt sadu nõudeid – tihti standardkirjade vormis ja sageli äärmiselt pealetükkival toonil. Nende seas võib olla kahjuks ka alusetuid või aegunud nõudeid, mis jätavad petliku mulje, justkui oleks tegemist ametliku kohtuasjaga. Kui oled saanud sellise nõude, ei tasu paanikasse sattuda, kuid ka mitte seda ignoreerida.

Allpool anname juhised, kuidas end kaitsta ning millal tasub otsida juriidilist abi.


1. Ära tasu nõuet kohe – kontrolli selle aluseid

Nõudekirjad võivad tunduda ähvardavad, kuid see ei tähenda, et nõue oleks automaatselt kehtiv või kohustuslik. Enne maksmist küsi:

  • mille alusel nõue esitatakse (leping, arve, muu dokument)
  • kes on nõude esitajaks ja kas tal on selleks seaduslik õigus
  • millest koosneb summa (põhinõue, viivised, menetluskulud)

2. Kas nõue võib olla aegunud?

Paljud tsiviilõiguslikud nõuded aeguvad kolme aastaga. Näiteks mobiiliarved, tarbimislaenud ja väiksemad võlad võivad olla ammu aegunud, kuid sissenõudja ei pruugi seda mainida. Aegunud nõude eest maksmine ei ole seadusega nõutud, vaid vabatahtlik.


3. Vali, kas vaidlustad – ja tee seda kirjalikult

Kui kahtled nõude põhjendatuses, esita kirjalik vaie või vastuväide. Nõua dokumentaalset tõendust ja põhjendust ning keeldumise korral viita, et oled valmis oma õigusi kaitsma. Ära lase end eksitada väidetest nagu “asi antakse kohtusse” või “täitur alustab menetlust” – enne kohtulahendit see võimalik ei ole.


4. Sissenõudja ei ole kohus ega täitur

Oluline on teada, et nõudja ei saa ise midagi niisama “täitmisele pöörata”. Täitemenetlus saab alata ainult kohtuotsuse või muu täitedokumendi alusel. Kui sellist dokumenti ei ole, siis ei ole ka õigust täiturit kaasata.


5. Millal pöörduda juristi poole?

Kui:

  • nõue tundub vale või ebaselge
  • inkasso ei suuda esitada dokumente
  • oled saanud juba kohtuteate või maksekäsu
  • vajad abi vaide koostamisel

…siis soovitame pöörduda juristi poole.

Erovik õigusbüroo on spetsialiseerunud võlanõuete ja inkassovaidluste lahendamisele. Aitame sind, kui nõue on ebaõiglane, alusetu või aegunud – olgu see siis esitatud inkassofirma, eraisiku või muu võlausaldaja poolt.

 

Kui said nõudekirja ja ei tea, mida teha — võta meiega julgelt ühendust:

📧 info@erovik.ee

Võta meiega ühendust